״אה..נראה לי הוא מומחה…״

אם אתם חושבים או לא בטוחים שרופא השיניים שלכם הוא גם מומחה ביישור שיניים (אורתודונט), קחו דקה, לא יותר, וקראו את הפוסט הזה…

הבלבול שלכם מובן לגמרי. אחרי הכל, גם רופא שיניים כללי וגם מומחה ביישור שיניים (אורתודונט) "מתעסקים" בשיניים. שניהם אנשי מקצוע שמסייעים למטופלים לשמור על בריאות הפה ושניהם למדו בבית ספר לרפואת שיניים!

ייתכן אפילו שרופא השיניים שלך מציע שרותי יישור שיניים, ואולי זה מה שגורם לך לחשוב שהוא מומחה ביישור שיניים (אורתודונט).

אבל האמת היא, שהדבקת קוביות (סמכים) על השיניים לא הופכת רופא שיניים למומחה ביישור שיניים.

רופאי שיניים, הידועים גם כ"רופאי שיניים כלליים" ( GP = General Practitioners ) מתעסקים באופן כללי בבריאות הפה. בתוך כך הם מטפלים בנגעי עששת (חורים בשיניים) בעזרת סתימות או לעיתים גם עקירות, והם לרוב מציעים שירותים של כתרים, ציפויים או סתימות עבור שיניים שנפגעו מעששת או משברים או ממבנה לא תקין. רופאי השיניים מאתרים פתולוגיות (בעיות) בפה, ומחנכים את המטופלים למניעת מחלות דנטליות.

על אף שרופאי השיניים הם בעלי ידע נרחב, מתעמקים וממוקצעים בתחומם, ישנם כמה תחומים ברפואת שיניים המציעים תוכניות התמחות ללימודי המשך כמו טיפולי שורש, כירורגיה פה ולסת, טיפולי חניכיים וגם יישור שיניים (אורתודונטיה). כאן למעשה נכנסים לתמונה המומחים ליישור שיניים (אורתודונטים).

אז מיהו מומחה ביישור שיניים?

רופא שיניים זכאי לקבל את תואר המומחה ביישור שיניים רק לאחר שהשלים 6 שנות לימודי רפואת שיניים + 3 שנות לימודי התמחות ביישור שיניים ובנוסף עבר את כל מבחני משרד הבריאות הנדרשים על פי החוק. רק אז, הוא רשאי לקרוא לעצמו "מומחה ביישור שיניים" או "אורתודונט".

בהקשר הזה כדאי לדעת שהחוק הישראלי אינו מגביל את עיסוק רופא השיניים ולמעשה מאפשר לכל רופא שיניים (כללי) לעסוק בכל תחומי רפואת השיניים ובכלל זה גם לבצע טיפולי יישור שיניים, גם אם לא הוכשרו לכך מעולם.

 

מומחה ליישור שיניים מתמקד ב'סגר' של השיניים או במילים אחרות, האופן שבו השיניים העליונות והתחתונות נפגשות ונסגרות אלה באלה, וכמובן גם בסדר והיישור שלהן, אלה ביחס לאלה וביחס לפנים לפרופיל ולחיוך של המטופל.

רק למומחים ביישור שיניים יש 3 שנות השכלה אורתודונטית במחלקה המוכרת ע"י משרד הבריאות והגופים העומדים תחתיו – 3 שנים בהן עסקו ביישור שיניים ב-100% משרה, טיפלו בעשרות מטופלים ובהם מקרים מורכבים ביותר תחת הדרכה של מומחים מנוסים (חלקם אף בעלי שם עולמי בתחומם) ובנוסף הרחיבו ידיעותיהם בתחומים השונים של האורתודונטיה בקריאת אלפי מאמרים ובניתוח מאות מקרים – זאת כחלק מן ההכשרה שעברו וההשכלה אותה רכשו.

 

אז איך תוכלו להבדיל בין מומחה ליישור שיניים ובין רופא שיניים (כללי) המציע טיפולי יישור שיניים?

זה פשוט מאד! בקשו לראות מהרופא המטפל בכם את רשיון המומחה ליישור שיניים מטעם משרד הבריאות או שפשוט תחפשו אותו באתר משרד הבריאות, שם רשומים כל רופאי השיניים, המומחים והלא מומחים.

חשוב להבין שיישור שיניים הוא טיפול בעל השלכות משמעותיות וארוכות טווח – וישפיע על האופן שבו אתם סוגרים את השיניים, לועסים, מחייכים, מדברים….. אל תקלו ראש בבחירת הרופא שיבצע את יישור השיניים שלכם.

ולכן, בפעם הבאה שתשקלו, אתם או מכריכם, לעבור טיפול יישור שיניים – אני ממליץ לכם לבחור במומחה!

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

אתם קרובים להכיר סטנדרט חדש ברפואת שיניים

לשיחת ייעוץ ללא עלות:

072-394-1436

לשיחת ייעוץ ללא עלות:

או השאירו פרטים ונציגנו ישוחח עימך על כל הפרטים